Zerdeçal Hint Safranı Faydaları


Zerdeçal, zencefilgiller ailesinden bir bitkidir. Kullanım geçmişi açısından oldukça köklü olduğu söylenebilmektedir. Ancak zerdeçal bitkisinin popülerliğinin artmasındaki en önemli etken bitkinin yararlarının bilimsel olarak kanıtlanması ile başlamıştır. Hint safranı olarak da isimlendirilen zerdeçal, içerisinde bulundurduğu kürkümin maddesi sayesinde sağlık açısından oldukça faydalı bir bitki olmaktadır.

Zerdeçal tüketimi farklı yollarla gerçekleştirilebilmektedir. Zerdeçal yemeklere katıldığı gibi çayı da yapılabilmekte ya da yoğurtla karıştırılarak tüketilmektedir. Zerdeçalın kullanım şeklini ise tüketicinin damak zevki belirlemektedir. Tüm kullanım şekillerinde zerdeçalın faydalarından yararlanmak mümkündür.

Zerdeçal Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal faydaları, zerdeçalın tüketim oranını yükselten, bilimsel olarak kanıtlanmış faydalardır. Zerdeçalın bilim dünyasında kanıtlanmış faydaları şu şekilde sıralanabilmektedir:

·      Zerdeçal uygun dozlarda tüketildiğinde iltihap oluşmasını engellediği gibi oluşan iltihabın da vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Zerdeçal bitkisinin bu özelliği içerisinde bulunan kürkümin maddesinden kaynaklanmaktadır.

·      Zerdeçal bitkisi lifli yapısı sayesinde tüketicisinin sindirim sisteminin muntazam olmasını sağlamaktadır. Sindirim sisteminin düzenli olması ilgili kimsenin hem aşırı kilolu olmasını hem de aşırı zayıf olmasını engellemektedir. Zerdeçalın lifli yapısı gaz ve kabızlık oluşumunu engellemekte ve oluşan bu tür durumları ortadan kaldırmaktadır.

·      Zerdeçalın içerdiği olduğu kürkümin maddesi hücreleri koruduğu gibi hücrelerin DNA’sını da korumaktadır. Bu özellik sayesinde zerdeçal kansere yakalanma riskini azaltmaktadır. Zerdeçal kanserli hücrelerin ise çoğalma hızını azaltmaktadır. Bu nedenle zerdeçalın hem hastalıktan önce hem de sonra tüketilmesi ilgili kimsenin daha yararına olacaktır.

·      Zerdeçal içerisinde bulundurduğu yüksek B6 vitamini sayesinde tüketicisinin mutluluk hormonu salgılamasını sağlamaktadır. Bu özellik depresyon riskini azaltmaktadır.

·      Zerdeçal ağrılı dönemlerde de ağrıların azaltılması için tercih edilebilecek doğal yöntemlerden bir tanesidir. Diş ağrıları, eklem ağrıları ve baş ağrıları için doğal bir ağrı kesicidir.


Zerdeçal Nasıl Tüketilmelidir?

Zerdeçal tüketim şekli kişinin damak zevkine göre farklılık göstermektedir. Zerdeçal çay, toz ve kapsüller şeklinde bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse özellikle tavuk yemeklerinde tercih edilen körü sosunda yüksek oranda zerdeçal bulunmaktadır. Burada tüketim şeklini belirleyen etken ise zerdeçal tadının beğenilip beğenilmemesidir. Zerdeçal tadının beğenilmemesi halinde tüketim için kapsüller tavsiye edilmektedir.

Zerdeçal Tüketilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Zerdeçal tüketilirken dikkat edilmesi gerekenler, tüketicinin sağlık durumuna göre farklılık göstermektedir. Tüketicinin bir hastalığının bulunması halinde doktor tavsiyesi ile tüketilmesi gerekmektedir.

Hiçbir hastalığı bulunmayan kimselerin zerdeçal tüketimi ise olması gerekenden fazla olmamalıdır. Gereğinden fazla zerdeçal tüketimi kalp çarpıntısı, kan sulanması ve mide bulantısı gibi durumlara neden olabilmektedir.

Kürkümin Nedir?

Kürkümin, zerdeçal içerisinde bulunan en önemli maddedir. Zerdeçal tarafından sağlanan çoğu faydanın bu maddeden kaynaklandığı düşünülmektedir. Zerdeçal içerisinde %3 oranında kürkümin bulunmaktadır. Kürkümin maddesinin olumlu etkilerinden faydalanmak isteyen kimselerin zerdeçal ya da kürkümin takviyelerini tüketmesi gerekmektedir. Ayrıca yemekle beraber kürküminin tüketilmesinin çok daha faydalı olduğu bilinmektedir.

 

 

Zerdeçal Tozu Kalori Değeri: Bu besinin 100 gramında 312 kcal kalori, ayrıca besinin 1 Tatlı Kaşığı (5g lık) yani 5 gramlık miktarında Zerdeçal Tozu 16 kalori bulunmaktadır.

Besin Değeri100 gramda% Günlük Değer *
Kalori312 kcal% 15.6
Karbonhidrat67.1 g% 22.4
     Lif22.7 g% 90.8
Protein9.7 g% 19.4
Yağ3.3 g% 5.0
     Kolesterol0.0 mg% 0.0
A Vitamini0.0 IU% 0.0
C Vitamini0.7 mg% 1.2
Potasyum2080.0 mg% 59.4
Kalsiyum168.0 mg% 16.8
Demir55.0 mg% 305.6

* Yüzdelik günlük değerler, günlük 2000 kalorilik bir diyeti baz alarak hesaplanmıştır. Bu değerler sizin günlük kalori ihtiyacınıza göre daha fazla veya daha az olabilir.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Kuruyemiş Aktar ve Baharat Genel Yazılar
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?