Diyet ve Sporcular İçin Kuruyemişler

Diyet ve Sporcular İçin Kuruyemişler

Diyet yapan ve spor yapan kişiler için tüketilecek kuruyemişler, nedir?

Bu yazımızda spor yapanlar ve diyet yapanlar için tüketilmesi uygun ürünleri paylaştık

·       Çiğ Kaju:Yağlı bir kuruyemiş olmasına rağmen az miktarda tüketildiğinde günlük fosfat ihtiyacını karşılamaktadır.

·       Çiğ Badem:Tok tutması ve bel bölgesindeki yağları eritmesi nedeniyle önerilmektedir.

·       Antep Fıstığı:Lif ve protein yönünden oldukça zengin içerikleri bulunması nedeniyle önerilmektedir. Aynı zamanda kalori değeri de yüksek olmadığı için diğer kuruyemişlere göre fazla miktarda da tüketilebilmektedir.

·       Kabuklu Yer Fıstığı:Antioksidan içeriği sayesinde, vücuttaki zararlı yağların atılmasına yardımcı olmaktadır.

·       Ceviz:Diyet ve spor sürecinde enerji takviyesi yapan önemli bir besin kaynağıdır. Antioksidan etkisinin yanı sıra en sağlıklı yağ olan Omega-3 içermektedir.


Kuruyemişler Günde Ne Kadar Tüketilmelidir?

Kuruyemişlerin gün içinde tüketim miktarı, tüketilen kuruyemiş yağ oranına göre değişkenlik göstermektedir. Kaju veya badem içerisinde çok fazla yağ bulunması nedeniyle günde 10-12 adet yenmesi yeterli olmaktadır.

Bunların yanı sıra çok fazla yağ içermeyen kuruyemişlerin de ortalama bir miktarda alınması gerekmektedir. Bunun için ortalama olarak belirlenen miktar, bir avuç olacak şekilde ifade edilmektedir.

Tüketilen kuruyemişlerin ara öğün olarak tüketilmesi önerilmektedir. Mevcut temel öğünlerin aralarında açlık hissinin oluştuğu durumlarda tüketilmesi halinde hem enerji vermekte hem de tokluk hissi oluşturması nedeniyle diyet ve spor yapanlar için etkili oldukları bilinmektedir.

Sporcuların Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır?

Sporcuların beslenmeleri, genellikle yağ yakımı sağlayan ve kas gelişimine destek olan besin içerikleri ile hazırlanmaktadır. Bunun yanı sıra günlük enerjilerini kaybetmemeleri adına da enerji verici besinleri tükettikleri bilinmektedir.

Diyet ve sporcular için kuruyemişler arasında tercih edilmekte olan bu besinler içerisinde tüketime ilişkin sporcu ölçüleri farklı olmaktadır. Bazı durumlarda spor yapanları ana öğün olarak da kuruyemiş tükettikleri bilinmektedir.

Spor yapanlar için beslenmeler, en az yağ ve tuz miktarları ile ayarlanmaktadır. Genellikle yağsız et ya da sebze tüketimine ağırlık verildiği bilinmektedir. Bu nedenle protein ağırlıklı bir beslenme şeklini takip etmeleri söz konusu olmaktadır.

Kilo Aldıran Kuruyemişler Nelerdir?

Kilo aldıran kuruyemişler, içeriğinde yağ, tuz ya da şeker oranları fazla olan kuruyemişler olarak bilinmektedir. Şu şekilde sıralanabilmektedir:

·       Kuru kayısı

·       Fındık

·       Kaju

·       Badem

·       Kabak çekirdeği ve Ayçekirdeği

Bu kuruyemişlerin zengin içerikleri nedeniyle tüketimi noktasında ölçülere dikkat edilmesi gerekmektedir. Tamamen tüketiminin durdurulmasına gerek yoktur fakat günde bir avuçtan fazla tüketimi, kilo yapacağı için doğru ölçülerde alınması önerilmektedir.

Sporcuların Almaları Gereken Karbonhidrat Miktarı Nedir?

Sporcuların almaları gereken karbonhidrat miktarı, oldukça düşüktür. Maksimum 10 gram alınan karbonhidrat günlük sınır olarak belirlenmekte olup, daha fazla alınması durumunda istenmeyen yağlanmalar oluşabilmektedir.

Diyet ve sporcular için kuruyemişler, karbonhidrat tüketiminin fazlalaştığı dönemlerde azaltılmaktadır. Bu nedenle hem sporcuların hem de diyet yapanların kuruyemiş tüketimleri, günlük beslenme miktarlarına göre belirlenmektedir. 

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Kuruyemiş Aktar ve Baharat Genel Yazılar
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?