Glutensiz Beslenme Hakkında Bilinmesi GerekenlerGluten içermeyen besinlerin tüketilmesi,
bazı hastalıkların mecburi beslenme programı içerisinde olurken, herhangi bir hastalık olmaması durumunda ise sağlıklı ve düzenli beslenme şekli için tercih edilmektedir. Glutensiz beslenme programları özellikle Çölyak hastaları için tedavi edici bir nitelik sunmaktadır.

Glutensiz beslenme aynı zamanda bir diyet programı olarak kilo vermeye de yardımcı olabilmektedir. Bu nedenle kilo vermek isteyenlerin çoğunlukla karbonhidrat içermeyen besinlerden oluşan listeyi uygulayarak kilo verdikleri bilinmektedir.

Glutensiz Beslenme Neden Gereklidir?

Glutensiz beslenmenin gerekliliği şu nedenlerle ortaya çıkmaktadır:

·       Gluten nedeniyle kişilerde kronik yorgunluk ve halsizlik gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Glutensiz beslenme sonucunda ise daha enerji dolu bir hayata ulaşılması mümkün olmaktadır.

·       Çölyak hastalığı olan kişilerde önemli ölçüde iyileşme görülebilmektedir.

·       Otizm semptomları gösteren çocuklarda Glutensiz beslenme programı uygulandığında olumsuz etkilerinin kaybolduğu görülmektedir.

Bunların yanı sıra sindirim anlamındaki problemlerin de giderilmesine yardımcı olmak için bu besin kaynakları kullanılmaktadır. Glutensiz beslenme programı uygulandığında kabızşık ya ishal gibi sorunların ortadan kalktığı bilinmektedir.

Glutensiz beslenme çoğu zaman aşırı yağlanmanın da ortadan kaldırılmasına yönelik kullanılmaktadır. Özellikle giderilmesi konusunda zorlanılan göbek yağlarının giderilmesi için Glutensiz beslenme önerileri etkili olmaktadır.  

Glutensiz Beslenme Sürecinde Hangi Besinler Tüketilmez?

Glutensiz beslenme sürecinde tüketilmeyecek besinler, şu şekilde sıralanmaktadır:

·       Ekmek

·       Makarna

·       Noodle

·       Bulgur

·       Kek

·       Pasta

·       Börek

·       Kurabiye

·       Simit

·       Pizza

·       Tarhana

·       Nişasta

Bu besinlerin her birisinde Gluten içeriğinin bulunması nedeniyle beslenme programlarında bu besinlere alternatif besin değerleri eklenmektedir. Bu sayede beslenme programını uygulayan kişilerin herhangi bir besin değeri kaybı olmadan sağlıklı yaşamaları mümkün olmaktadır.

Glutensiz Beslenme Programında Hangi Yiyecekler Tüketilebilir?

Glutensiz beslenme programında tüketilebilecek yiyecekler, Gluten içermesi nedeniyle tüketilemeyen besinlere alternatif olarak sunulmaktadır Bu besinlerin sıralaması şu şekilde yapılmaktadır:

·       Mısır unu

·       Pirinç unu

·       Mısır unundan hazırlanan makarna

·       Mısır gevrekleri

Bu ürünler, Glutensiz beslenme önerileri içerisinde en çok önerilen yiyeceklerdir. İçerisinde buğday ve nişasta olmaması nedeniyle vücutta herhangi bir olumsuz etki bırakmamaktadır. Bu nedenle mısır ve ürünleri Glutensiz beslenmenin en önemli gıdaları arasında yer almaktadır.

Glutensiz Beslenme Programında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Glutensiz beslenme programında dikkat edilmesi gerekenler, şu şekilde sıralanmaktadır:

·       Bu beslenme programının uygulanabilir olması için öncelikle sağlıkla ilgili bir engel olmadığından emin olunması gerekmektedir. Bunun için bir doktor onayı gerekli olmaktadır.

·       Beslenme esnasında tüm besinlerin yeterli değerde alınabilmesi için alternatif ürünlerin de alınması gerekmektedir.

·       Yemeklerin kızartma şeklinde değil pişirme şeklinde alınması da Glutensiz beslenme önerileri içerisinde oldukça önemli bir yer tutmaktadır.

·       Dışarıda yemek yenecek olması gibi durumlarda ise bu besinlerin içeriklerinin incelenmesi ve uygun olup olmadığının belirlenerek kullanılması gerekmektedir.

Mutfak malzemelerinin de içerikleri oldukça önemlidir. Bu nedenle doğal ürünlerden elde edilen kaşık vb. malzemelerin alınması gerekli olmaktadır.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Kuruyemiş Aktar ve Baharat Genel Yazılar
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?