Hurma İle İlgili Bilmeniz Gerekenler


Hurma ile ilgili olarak bilinmesi gerekenler,
sağlıklı ve dengeli beslenmek isteyenlere yönelik çok faydalı içerikler sunmaktadır. Hurma, içeriğindeki değerler ve tüketim özellikleri bakımından şöyle bir besindir:

·       Doğru hurma seçimi yapabilmek için öncelikle hurmanın orta boylarda, buruşuk yüzeyli ve mat görünümlü olması gerekmektedir. Diğer hurmaların cinsi farklı olsa da istenen sonuçları yeterli düzeyde vermemektedir.

·       Hurma içeriğinde şeker barındırmasına rağmen doğru ölçülerde şeker hastalarının da tüketimine uygun bir besindir.

·       Arap Yarımadasında yetişmekte olup hurma ile ilgili pek çok hadis ve ayet bulunmaktadır.

Hurmanın Sağlık İçin Faydaları Nelerdir?

Hurmanın sağlık için faydaları, şu şekilde sıralanmaktadır:

·       Kalp ve damar hastalığı olanlar için kan akışını düzenleyen bir etki sunmaktadır. Bu sayede cildin uzun süre diri ve genç kalmasına yardımcı olmaktadır.

·       Lif bakımından zengin bir besin olması nedeniyle sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olmaktadır.

·       Kanseri önleyici bir etkisi bulunması nedeniyle hemen herkesin tüketmesi önerilmektedir.

·       Kan şekerini düzenleyici etkisi ile şeker hastalarının da tüketimine uygun olmaktadır.

·       Anne sütünü arttıran bir etkisi olması nedeniyle, doğum öncesi ve sonrasında anne adaylarına önerilmektedir.

·       Hafıza güçlendirme etkisi bulunmaktadır. Beynin aktif çalışmasına yardımcı olur.

·       Böbreklerdeki kum, taş gibi zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlamaktadır.

Hurmanın Çeşitleri Nelerdir?

Hurmanın çeşitleri, yetişme alanına göre değişiklik göstermektedir. Türkiye’de en çok bulunan hurma çeşitleri ise şunlardır:

·       Medine Hurması

·       Hudri Medine Hurması

·       Safavi Hurması

·       Meşruk Hurması

·       Mazafati Hurması

·       Peygamber Hurması

·       Kudüs Hurması

Bu hurmaların içerisinde Mazafati Hurması İran’da ve Kudüs Hurması Kudüs’te yetişmektedir. Diğer hurma çeşitleri ise Mekke ve Medine bölgesinden gelen hurmalar olarak bilinmektedir. Besin değeri ya da lezzeti bakımından her biri birbirinden farklıdır.

Hurma Tüketiminin Hamileliğe Etkisi Nasıldır?

Hurma tüketiminin hamileliğe etkisi, doğum öncesinde ve sonrasında oldukça önemli etkiler olarak bilinmektedir. Doğumun olacağı günden doğum anına kadar her gün tüketilmesi halinde normal doğumu kolaylaştıran rahim açılma etkisi bulunmaktadır.

Doğum esnasında sancıların düzenli bir biçimde gelmesi ve doğumun kolay bir biçimde gerçekleştirmesi noktasında da önemli etkileri olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra Oksitosin hormonunu da arttırdığı için doğum öncesi sürecin hızlı bir biçimde geçmesine yardımcı olmaktadır.

Hurma tüketimi yalnızca normal doğum yapacaklar için değil aynı zamanda sezaryen ile doğum yapacak olanlar için tüketimi önemlidir. Anne sütünü bol miktarda arttırması nedeniyle doğuma yaklaşık bir ay kala tüketilmesi gerekmektedir.

Hurma Nasıl Saklanmalıdır?

Hurmanın saklanma koşulları, minimum 0 derece, maksimum 10 derece olarak bilinmektedir. Bu nedenle buzdolaplarında uzun süre muhafaza edilebilen bir besindir. Hurmaların tüketimi öncesinde yaklaşık on dakika önce buzdolabından çıkarılması halinde, taze bir biçimde tüketilmesi mümkün olmaktadır.

Hurma, taze olarak tüketildiğinde besin değerini koruyacağı için saklama koşullarına dikkat edilmesi ve mümkün olduğunda soğuk koşullarda tutulması önerilmektedir.


Hurma Besin Değerleri Nedir?

Kuru Hurma Kalori Değeri: Bu besinin 100 gramında 277 kcal kalori, ayrıca besinin 1 Adet (Orta) yani 15 gramlık miktarında Kuru Hurma 42 kalori bulunmaktadır.

Besin Değeri100 gramda% Günlük Değer *
Kalori277 kcal% 13.8
Karbonhidrat75.0 g% 25.0
     Lif15.0 g% 60.0
Protein1.8 g% 3.6
Yağ0.1 g% 0.2
     Kolesterol0.0 mg% 0.0
A Vitamini149.0 IU% 3.0
C Vitamini3.0 mg% 5.0
Potasyum696.0 mg% 19.9
Kalsiyum64.0 mg% 6.4
Demir0.9 mg% 5.0

* Yüzdelik günlük değerler, günlük 2000 kalorilik bir diyeti baz alarak hesaplanmıştır. Bu değerler sizin günlük kalori ihtiyacınıza göre daha fazla veya daha az olabilir.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Kuruyemiş Aktar ve Baharat Genel Yazılar
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?